Príbeh vášho tuku

O súkromí Adriany Sklenaříkovej alebo Georga Clooneyho viete podľa mňa viac ako o svojom tele. (Je vám asi príjemnejšie, že sa na titulnej strane časopisu Vogue alebo Šarm objavujú oni, a nie fotografia tučnej pečene unavenej alkoholom alebo koža z tej časti tela, kde tak nepríjemne pripomína pomarančovú kôru.) A som si priam istý, že o svojom tuku viete toho ešte menej. Viem, viete, že je nepríjemný, trasľavý a škaredý. Viete, ako sa s ním cítite zle a ako vás tlačí nielen v bruchu, ale aj v duši. Ak však neviete, čo to vlastne je a ako to funguje, mám pre vás o ňom príbeh. Veď vraj každý strach a každý hnev je menší, ak vieme, čoho sa bojíme a na čo sa hneváme

Tým prvým je veľmi rozšírená predstava, že na to, aby bol človek zdravý, musí byť tenký ako kábel z myši do počítača, ale bez bužírky. Sú ľudia, ktorých by ste nevideli, keby stáli za hadicou z vysávača, a pritom sú vážne chorí. Aj vy určite poznáte napríklad nejakého sinavého vychudnutého fajčiara, ktorý ak zatiaľ nemá rakovinu, tak má aspoň chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, šedý zákal a ischemickú chorobu srdca, aj keď o nich možno ešte nevie. Existujú však aj – na prvý pohľad – štíhli nefajčiari, ktorí dostávajú infarkty, mozgové porážky a rakovinu. (Na konci vám prezradím, ako je to možné.)

A tak sa našťastie a konečne začali v posledných rokoch objavovať štúdie a články o tom, že ak chce byť človek zdravý, nemusí mať ideálnu hmotnosť a že dôležitejšia ako nejaké dokonalé čísla na váhe je jeho telesná kondícia. V roku 2003 sa objavil v amerických médiách nadpis, ktorý sa odvtedy stal sloganom a ktorý to vyjadruje presne: „Fitness not fatness“. Nedá sa to adekvátne výstižne a stručne preložiť do slovenčiny, ale „fit“ viete, že je fit a „fat“ je tuk  Celé to spustili výsledky jedného veľkého výskumu, v rámci ktorého bolo sledovaných 25 tisíc mužov počas obdobia 19 rokov. Ukázalo sa, že ak muži s miernou nadváhou pravidelne cvičili, boli dostatočne fyzicky aktívni a ich svaly boli primerane veľké, mali lepšie zdravotné ukazovatele a menšiu úmrtnosť ako hocijaký štíhly macho z gaucha (číta sa „mačo z gauča“ ).

Nechcem vás tu búchať nejakými štatistikami po hlave, ale ak ste muž a máte obvod pása viac ako 102 cm, máte v porovnaní s vaším kamarátom, ktorý tade meria iba 88 cm, 12-krát! väčšie riziko, že dostanete napríklad cukrovku. (Naozaj sa už neviete dočkať, kedy si začnete dávať na raňajky za hrsť tabletiek? Žltú na tlak, polovičku malej bielej tiež na tlak, ružovú a béžovú na cukrovku, trochu väčšiu bielu na cholesterol a modrú na noc. Mňam?)

A teraz chcete vedieť, prečo je obvod pása oveľa dôležitejší ako BMI alebo vaša hmotnosť. No preto, že nie je tuk ako tuk. S tukom v tele je to ako s realitami – záleží predovšetkým na jeho lokalite! V tele máte až tri rôzne lokality tuku:

 1. tuk v krvi – triacylglyceroly

 2. podkožný tuk – to sú tie neobľúbené faldy na bruchu či trasľavá koža na zadku

 3. viscerálny tuk – to je tuk, ktorého sa nebojíte, pretože ho nevidíte, ale v skutočnosti je to váš najväčší nepriateľ.A teraz už budú v našom príbehu účinkovať iba dva druhy tuku: podkožný a viscerálny.

Podkožný (periférny) tuk máte uložený – niekde viac a inde menej – kúsok pod kožou a sedí si tam bez toho, aby otravoval celé vaše telo. Je to pomerne bezpečná zásoba energie, do ktorej siahate v skutočnosti oveľa častejšie, ako si myslíte. Je to práve podkožný tuk, odkiaľ do vášho mozgu smeruje dôležitý hormonálny signál (prečítali ste si už “Príbeh vášho leptínu“?), ktorý v preklade z hormónčiny do slovenčiny znamená: Telo má už dosť tukových zásob, pokojne nechaj tie vanilkové rožky na tácke. Veľa podkožného tuku je skôr estetický a kozmetický problém, ktorým sa trápia najmä ženy a neviem prečo, ale málokedy sa tešia z toho, že sa im trochu mäkšie sedí

Viscerálny tuk sa hromadí v útrobách vašej brušnej dutiny, prerastá do iných orgánov a môže sa vyskytovať dokonca aj vo svaloch, z ktorých sa potom stávajú hompáľajúce sa laloky mazľavej hmoty. Najviac viscerálneho tuku naberá do seba blanitá štruktúra, ktorá je „držiakom“ natiahnutým pozdĺž celého tenkého čreva, a volá sa skoro až liturgicky „omentum“. Ak vám to omentum príliš narastie, stáva sa z neho vaša vlastná časovaná bomba, pretože:


 1. podporuje leptínovú rezistenciu a spomaľuje metabolizmus (to ďalej podporuje obezitu)


 1. hromadí do seba tuk, aby ho potom vypúšťal do krvi (stúpajú vám z toho triacylglyceroly a zvyšuje sa riziko vzniku krvných zrazenín)


 1. spôsobuje stukovatenie pečene, pankreasu a obličiek, ba aj obalenie celého srdca hrubou vrstvou tuku


 1. môže spotrebovať až štvrtinu celého vášho inzulínu, poškodí jeho receptory po celom tele a vyvolá inzulínovú rezistenciu (to preto vám vyskočí aj hladina cukru v krvi)


 1. produkuje hrôzostrašné látky (najmä TNF-alpha – tumor necrosis factor alpha a IL-6 – interleukín 6), ktoré spôsobujú vo vás chronický zápal, vyčerpávajú imunitný systém, poškodzujú dôležité orgány a vyvolávajú rakovinu


 1. vytláča prednú stenu brušnú (tučný muž s veľkým bruchom nemá zvonku na sebe 50 cm hrubú vrstvu podkožného tuku, ale má v sebe 20 kíl žltej trasľavej hmoty, ktorá ho pomaly zabíja) a môže vyvolať pruh alebo zauzlenie čriev


 1. spôsobuje ukladanie tuku aj v oblasti hrdla, a to môže byť príčinou chrápania a porúch nočného dýchania, čo sa môže vyvinúť až do klasického apnoe – zastavenia dýchania.


Tieto dva druhy tuku sú v skutočnosti dva rôzne druhy tkaniva, dve rôzne žľazy, ktoré produkujú množstvo rôznych hormónov. Ak je všetko v poriadku, prevažuje podkožný tuk, viscerálny tuk sa správa celkom slušne a vaše zdravie ani život nie sú bezprostredne ohrozené. Keď však dovolíte, aby sa viscerálny tuk rozrástol, začne sa správať ako 18-ročný majiteľ nového vodičáku, ktorý sa potajomky dostal na otcovom BMW prvýkrát na diaľnicu (ešte horšie je, ak navyše vedľa neho sedí jeho 16-ročné dievča s lízankou v ústach): bude sa správať bezohľadne voči každému a všetkému okolo seba.

Ak ste boli vo svojom chudnutí doteraz zameraní na boj proti tým galuskám alebo pneumatikám, ktoré si viete nahmatať cez kožu a ktoré sa pred vami urobia, keď si obúvate topánky, je najvyšší čas, aby ste pochopili, že váš skutočný nepriateľ je uložený vo vnútri, a nie pod kožou. Ten schovaný viscerálny tuk sa správa ako chobotnica, ktorá drží v ruke ostrý dvojzubec (TNF-alpha a IL-6) a svojimi chápadlami omotáva a pomaly dusí vaše orgány.

Aj cukrovka, aj ateroskleróza, aj hypertenzia, aj rakovina a všeličo iné má svoje genetické pozadie a vy, samozrejme, môžete celý život zazlievať tete Helenke, že sa cez jej obezitu dostali k vám nebezpečné gény, ale prečo by ste sa takto klamali? Prečo chcete klamať sami seba? Pozrite sa radšej na to, ako vyzerajú vaše rezne, ako vyzerá váš spánok a vaša pizza, ako vyzerá váš kalendár, vaše svaly a záznamy vašich športových výkonov .

Ak prestanete klamať sami seba a dovolíte, aby sa vám omentum každý deň zmenšilo aspoň o jednu – dve čajové lyžičky, môžete dosiahnuť naozaj veľmi veľa. Vaše čísla v krvi a vaše zdravie sa začnú zlepšovať oveľa skôr, ako uvidíte pred sebou v zrkadle iného človeka. Pozrite sa: ak sa podarí 110-kilovému človeku schudnúť 7,5 % svojej hmotnosti (= 8,25 kg tuku = 33 štvrťkilových balení masla), znížia sa jeho krvné hodnoty celkového cholesterolu, LDL cholesterolu, cukru (glukózy), triacylglycerolov a hodnoty krvného tlaku až o 20 %. To je oveľa viac, ako vám môže reálne garantovať hocijaký predseda vlády

Skôr než sa skončí príbeh vášho tuku, dlhujem vám ešte odpoveď na otázku, prečo aj – na pohľad – štíhly človek a nefajčiar dostane infarkt alebo rakovinu. Možno práve preto, že síce nemá veľa podkožného tuku, ale vo vnútri je prerastený skoro neviditeľným viscerálnym tukom (kto by si u štíhleho človeka všimol to mierne vyduté brucho za košeľou) a jeho svaly sú ochabnuté. A navyše ho zvnútra obhrýza chronický stres a zápal.

mega FAKT
Len čo sa začne vaše omentum zmenšovať a vy strácate viscerálny tuk, stúpne vaša hladina adiponektínu a to vás zabrzdí v zbytočnom jedení – získate dvojitý bonus: pomaly chudnete a ste menej hladní.
mega FAKT
Čím je váš obvod pása bližšie k ideálu, tým sú vaše cievy čistejšie, imunita a sebavedomie silnejšie a vaše telo aj duša mladšie!

mega FAKT
Cukrovka spojená s obezitou urýchľuje starnutie a degeneráciu. Ak trpíte touto populárnou kombináciou, potom jeden kalendárny rok pre vaše telo v skutočnosti znamená až jeden a pol roka života!

mega FAKT
Ak už aj chrápete preto, lebo vaše telo obsahuje veľa tuku, budete maťnarušenú dôležitú REM regeneračnú fázu vášho spánku a budete unavení. To spôsobí spomalenie vášho metabolizmu a silnejší pocit hladu. Výsledok: budete viac jesť a viac priberať a viac chrápať a menej spať a viac jesť a viac priberať a... Nechcete to riešiť?!


 

O tuku

mega FAKT
Ak si myslíte, že cieleným cvičením na určitú partiu tela schudnete práve z nej, skúste si tiež nechať narásť krídla tak, že stokrát skočíte z neba bez padáka!

mega FAKT
Ak máte na sebe 5 kg tuku navyše, vaše kolená sú pri každom kroku vystavené takému tlaku, ako keby ste na chrbte niesli 15-kilový batoh. A keď kráčate po schodoch hore, je to akoby ten batoh vážil 35 kg! Ale ak sa toho tuku chcete zbaviť a šetriť svoje kolená, tak musíte kráčať a musíte chodiť po schodoch!

mega FAKT
Čím máte viac viscerálneho tuku, tým máte nižšiu hladinu adiponektínu a prichádzate tak o silnú ochranu pred zbytočným jedením a chronickým zápalom!

MUDr. Igor Bukovský PhD. -  Úryvky z jeho knihy  "Teraz to zíde - pravdy a klamstvá o chudnutí"

        Zopar faktov navyše z iného súdka..

Riziká súvisiace s obezitou

 1. Negatívne metabolické dopady na cholesterol, triglyceridy a zvýšenie citlivosti na inzulín.

 2. Srdcovocievne riziká vrátane zvýšeného krvného tlaku, zvýšeného rizika koronárneho ochorenia srdca a mŕtvice.

 3. Zvýšené riziko rakoviny pŕs, hrubého čreva, prostaty, výstelky maternice, obličiek a žlčníka.

 4. Osteoartróza - hlavná príčina nepohyblivosti dospelej populácie.

 5. Výskyt cukrovky 2. typu: treba spomenúť poruchu glukózovej tolerancie a inzulínovej rezistencie. Z tejto poruchy sa zvyčajne neskôr vyvinie diabetes mellitus 2. typu alebo metabolický syndróm. už 7 – 10 kilogramový prírastok hmotnosti po 18. roku života je spojený s dvojnásobným zvýšením rizika cukrovky 2. typu a BMI dospelého väčšie ako 31 kg/m2 je spojené až so 40-násobným zvýšením rizika. V súčasnosti aspoň 45 % diabetikov 2. typu má BMI vyššie ako 30 kg/m2.

 6. vysoký krvný tlak (hypertenzia). Prudké zvýšenie alebo pokles krvného tlaku môžu spôsobiť cievnu mozgovú príhodu (ľudovo povedané porážku).

 7. Nadmerné ukladanie tuku v srdcovom tkanive u obéznych zhoršuje srdcovo-cievne ochorenia – ischemickú chorobu srdca, infarkt, kardiomyopatie.

 8. U obéznych nastáva aj zahusťovanie krvi (hemokoncentrácia), čo zvyšuje riziko tvorby krvných zrazením v cievach (trombóza), a po odtrhnutí týchto zrazenín môže nastať upchanie pľúcnych ciev a smrť človeka (tromboembólia).

 9. S obezitou je spojený aj vyšší výskyt infekcií najmä močových (cystitída – zápal močového mechúra, pyelonefritída – zápal obličiek) a pohlavných orgánov (kolpitída – zápal sliznice pošvy, najčastejšie spôsobený kvasinkovou infekciou).

 10. Častejšie sú aj problémy so žlčníkom (napr. cholecystolitiáza –žlčníkové kamene) a pečeňou (nealkoholická steatóza – stukovatenie pečene).

 11. Obézni ľudia viac trpia ochorením pohybového aparátu – osteoartritídou (zápalom kĺbov), syndrómom karpálneho tunela (bolesťami prstov z tlaku na nervy, ktoré prechádzajú pod šľachou na zápästí) a zlým hojením rán.

 12. U obéznych ľudí sa častejšie vyskytuje spánkové apnoe (chvíľková zástava dýchania, ktorá však za istých okolností môže mať aj vážne dôsledky) a infekcie dýchacích ciest.

 13. Zaznamenal sa aj vyšší výskyt niektorých karcinómov, napríklad sliznice maternice, prsníka, čreva, obličky a pažeráka.Úbytok hmotnosti znižuje u ľudí s nadváhou a obezitou riziko vzniku mnohých ochorení

 1. Redukcia telesnej hmotnosti o 5 – 10 % výrazne znižuje úmrtnosť pacientov a dostatočne eliminuje riziká spojené s týmto ochorením.

 2. Dlhodobé zníženie hmotnosti o 5 – 10 % znižuje celkovú úmrtnosť o 20 %, úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia o 9 %, na onkologické ochorenia o 37 % a na cukrovku o 44 %.

 3. Zníženie a udržanie hmotnosti spôsobuje zníženie výskytu srdcovocievnych príhod a úmrtí a vedie k zníženiu krvného tlaku.

 4. Skoré a udržané zníženie hmotnosti môže tiež znížiť riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.     Viac sa o rizikach spojenými s nadvahou dočítate tu.  (kliknite na odkaz)